school building

Class of 2019 Senior Awards Night

The following students were honored at the Senior Awards night on Monday, June 3rd, 2019 in the Frederico Gymnasium! Congratulations, seniors!
 

Special Awards

 
The Robert L. Kitzinger, Jr. Scholarship Award
This Year's Recipient: Stephen Ropski
The Robert L. Kitzinger, Jr. Scholarship Award is given in recognition of outstanding achievement and the school spirit you’ve exhibited throughout your high school career. This scholarship if $1,500 is presented to help defray your costs of continuing education, in the memory of Robert L. Kitzinger, Jr., member of the Bonner class of 1976, U.S. Naval Verteran (retired), beloved husband, father, brother, son and friend, a fallen hero.  May your journey through life be long, prosperous and dedicated to the ideals you hold dear. Server well, so that others will remember. This award is presented by the committee of ten for the Robert L. Kitzinger Memorial Scholarship fund.
 
Monsignor Bonner & Archbishop Prendergast Alumni Association Award
This Year's Recipients: William Bevidas and Catherine Vincent
Presented to the Senior girl and Senior boy who shows dedication, loyalty and service to Monsignor Bonner & Archbishop Prendergast High School.
 
Fathers Club Award
This Year's Recipient: Maddie Gannon
Presented to the senior who shows dedication, loyalty, and service to the Monsignor Bonner & Archbishop Prendergast High School, the community, and the Fathers Club
 
Mothers Club Loyalty Award
This Year's Recipient: Dillon Burke
Presented to the student who demonstrates loyalty and service to Monsignor Bonner & Archbishop Prendergast High School
 
Faculty Award
This Year's Recipients: Devon Gannon and Arvin Sequiera
Presented to a graduating Senior girl and Senior boy for outstanding leadership and devotion to the school as well as the exemplification of the schools ideals as chosen by the Faculty

Father William Atkinson, O.S.A. Annual Award
This Year's Recipient: Faraday Korngor
This award is named in honor of the 1963 Bonner graduate who overcame tremendous odds and physical difficulties to become an Augustinian priest. This award is given to the senior who demonstrates Father’s characteristics of courage, conviction and perseverance.

Ms. Ann Condon Award
This Year's Recipient: Courtney Thornton
This award is named in honor of a teacher, coach, and moderator, who fought a long and courageous battle against cancer. This award is presented to the senior who demonstrates Ann’s qualities of character, dedication, and perseverance.

Father Andrew J. Boyle, O.S.A. Memorial Award
This Year's Recipient: Steven Lomax
This award is named in honor of Father Andrew Boyle, O.S.A. who served on the Bonner faculty. The award is presented to a graduating senior who exemplifies the moral character of a Christian gentleman.

Sister Catherine Robinson, SSJ Award
This Year's Recipient: Kelli Curran
This award is in honor a dedicated math teacher and later served as both principal and president of Archbishop Prendergast.  This award is given to a senior who exemplifies Sr.’s characteristics of model Christian leadership.

John Cappelletti Award
This Year's Recipient: Andrew Markopolous
This award is given in honor of the 1970 Bonner graduate who won the Heisman Trophy at Penn State University in 1973. It is given to the senior who demonstrates John’s outstanding qualities of leadership, athleticism and character.

Sister Kathleen Looby, IHM Award 
This Year's Recipient: Kaitlin Farren
This award is named after a 1960 graduate who has made a lifelong commitment of service to Catholic education. Sister Kathleen has touched many lives as a teacher, mentor, and friend. This award is given to a senior who embodies Sr. Kathleen’s qualities of caring, love, and thoughtfulness embodied in a sense of pride and loyalty to the school.

Joey Cappelletti Award
This Year's Recipient: Stephen Ropski
This award is named in honor of Joey Cappelletti who died of leukemia before entering Bonner. He is the younger brother of John. During Joey’s young life he inspired John by his tremendous character and courage in his daily struggle. This award is given to the senior who demonstrates outstanding qualities of determination, courage and character.

Mrs. Peg Koroly Award
This Year's Recipient: Chelsea Rafferty
This award honors a beloved teacher, counselor, and friend. Her words of wisdom inspired many young women and gave them the guidance and courage to chase their dreams. This award is given to the senior who display’s “Nana” Peg’s qualities of compassion, caring, and service.
 
Fr. John Melton, OSA Award
This Year's Recipients: Jake Saunders and Maddie Hill
This award is named after a beloved guidance counselor who always was an advocate of the student. This award is given to the Senior girl and Senior boy who exemplify Fr’s qualities of dedication to the betterment of each individual, friendship and the ability to see the good in everyone.
 
William E. Brannick Award sponsored by the Home & School
This Year's Recipient: Dillon Burke
This award is presented to the senior who displays merit, citizenship and is dedicated to growth and benefit of the MBAP Community exemplified by Mr. Brannick

Athletic Awards

Brendan Ahearn, Shippensburg University

  1. Silver Coach’s Award for Lacrosse

Hannah Bierling, Ursinus College

  • Gold Coach’s Award for Swimming
  • Gold Coach’s Award for Indoor/Outdoor Track
  • Silver Coach’s Award for Cross Country
  • Gold certificate for Academic Excellence in Art 4
  • Outstanding Senior Athlete Award

Kathleen Caruso, West Chester University

  • Gold Coach’s Award for Field Hockey
  • Silver certificate for Excellent service in the Admissions office
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence

Nasim Cooper, Howard University

  • Silver Coach’s Award for Football

John DeMucci, LaSalle University

  • Gold Coach’s Award for Baseball

Madeline Gannon, Chestnut Hill College

  • Gold Coach’s Award for Bowling

Erin Grogan, Neumann University

  • Silver Coach’s Award for Softball

Matthew Headley, Immaculata University

  • Silver Coach’s Award for Baseball

Matthew Hennessy, The Williamson School for Trades

  • Sportsmanship Award

Siera Hicks, Penn State University

  • Silver Coach’s Award for Cheerleading
  • Certificate for Excellent Service as an Activity Representative

Tariq Ingraham, Wake Forest University

  • Silver Coach’s Award for Basketball

Brianna Bernhard-Kyle, Bloomsburg University

  • Gold Certificate for excellent service in Technical Stage Crew
  • Gold Coach’s Award for Soccer

Jocelyn Larkin, Arcadia University

  • Silver Coach’s Award for Girl’s Crew
  • Gold Certificate for Academic Excellence in Technology
  • Gold Medal for Academic Excellence in Technology 4 Years

Andrew Markopoulos, West Chester University

  • Gold Coach’s Award for Soccer

Maeve McCann, Jefferson University

  • Gold Coach’s Award for Basketball

Margaret McDevitt, Harcum College

  • Silver Coach’s Award for Girl’s Volleyball
  • Gold Certificate for Excellent Service in the Student Services Office

Michael McKenzie, United States Navy

  • Silver Coach’s Award for Boy’s Tennis
  • Gold Medal for Excellent Service in Stage Crew/Tech

Michael McMenamin, United States Navy

  • Silver Coach’s Award for Boy’s Crew
  • Gold Coach’s Award for Boy’s Tennis

Nathaniel Mengel, Penn State University

  • Gold Coach’s Award for Boy’s Tennis
  • Gold Certificate for Academic Excellence in Boy’s Tennis

John Mercanti, Williamson College of the Trades

  • Gold Coach’s Award for Boy’s Lacrosse
  • Gold Certificate for Excellent service in the Student Affairs Office

Daniel Miller, Penn State University

  • Silver Coach’s Award for Boy’s Soccer
Sean Milligan, Rider University
  • Gold Coach’s Award for Boy’s Cross Country
  • Gold Certificate for Excellent Service in the Video Game Club

Jarrett Moses, East Stroudsburg University

  • Silver Coach’s Award for Indoor/outdoor Track

Mikaela Nestel, Duquesne University

  • Gold Coach’s Award for Girl’s Crew
  • Silver Certificate for Excellent Service in Community Service Corps

Nwabueze Onyemachi, Penn State University

  • Gold Coach’s Award for Indoor/outdoor Track

Allyson Pickett, Moravian College

  • Silver Coach’s Award for Swimming
  • Certificate for Excellent Service in Student Council
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence

Anthony Pietrewicz, Cabrini University

  • Gold Coach’s Award for Boy’s

Chelsea Rafferty, West Chester University

  • Gold Certificate for Excellent Service on Student Council
  • Certificate of service for Student Council
  • Silver Certificate for Excellent Service in Care Cures
  • Silver Coach’s Award for Field Hockey
  • Sportsmanship Award

Hayley Rugh, West Chester University

  • Gold Coach’s Award for Softball

Gerald Smith, III, Lycoming College

  • Gold Coach’s Award for Football

Kaila Summers, West Chester University

  • Gold Coach’s Award for Cheerleading

Ariana McGeary-Davis, Cabrini University

  • Gold Coach’s Award for Girls’ Volleyball
  • Gold Coach’s Award for Girls’ Basketball
  • Silver Coach’s Award for Girl’s Lacrosse
  • Silver certificate for Academic Excellence in ELA IV

Dylan Williams, West Chester University

  • Silver Coach’s Award for Golf
  • Silver certificate for Academic Excellence in Honors ELA

Charlotte McDermott, Bryn Mawr College

  • Mock Trial gold certificate
  • Respect Life gold certificate
  • Silver certificate for Academic Excellence in AP Literature and Composition
  • Gold Coach’s Award for Girls’ Cross Country
  • Silver Coach’s Award for Indoor/Outdoor

Isaiah Wong, University of Miami

  • Gold Coach’s Award for Boys’ Basketball
  • Outstanding Student Athlete Award
 

Activity Awards

Erin Benson, West Chester University

  • Certificate of Excellent Service as Activity Representative

Anna Beynon, Delaware Valley University

  • Silver Certificate for Excellent Service on the Dance Team

Danelle Blair, Neumann University

  • Gold Certificate for Excellent Service on the Step Team

Mackenzie Dyer, Employment

  • Silver Certificate for Excellent Service in Stage Crew

Brennan Harris, Misericordia University

  • Silver Certificate for Excellent Service in Instrumental Music

Steven Lomax, Indiana University of Pennsylvania

  • Gold Certificate for Excellent Service in Ministry

Desiree Junfijiah, Immaculata University

  • Gold Certificate for Excellent Service in the Girl Up Club
  • Silver Certificate for Excellent Service in International Club

Joseph Kassabian, Delaware County Community College

  • Certificate of service as an Activity Representative

Samantha McQuiston, Neumann University

  • Certificate of Excellent service on Student Council

Kayla Neill, Catholic University

  • Gold Certificate for Excellent Service in Community Service Corp
  • Gold Certificate for Academic Excellence in Comparative Government & Economics

Travis Witty, Embry-Riddle Aeronautical University

  • Silver Certificate for Excellent Service in Video Game Club

Tanlong Nguyen, Temple University

  • Silver Certificate for Excellent service in Technical Stage Crew

Michael Perretta, Villanova University

  • Silver certificate for Excellent service in the Main Office

Zion Pollock, Walnut Hill College

  • Gold Certificate for Excellent Service as an Activity Representative
  • Certificate of service as an Activity Representative

Crisolin Prakash, Immaculata University

  • Silver Certificate for Excellent Service in the Fri-Pan Newspaper

Mouloukou Sidibe, Lycoming College

  • Silver Certificate for Excellent Service in Creative Writing Club

Anna Tocarczyk, Delaware County Community College

  • Certificate of service as an Activity Representative

David Oladosu,Carnegie-Mellon University

  • Senior Class President Award
  • Gold Certificate for Excellent Service in Instrumental Music
  • Certificate of service for Student Council
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence

Fataday Korngor, Neumann University

  • Gold Certificate for Excellent Service in Creative Writing Club
  • Silver Certificate for Excellent Service in Live with B&P
  • Gold Certificate for Excellent Service in Instrumental Music

Brennagh Shields, Temple University

  • Gold Certificate of Service in Mathletes
  • Silver certificate for excellent Service in Hi Q
  • Gold Coach’s Award for Girls’ Lacrosse
  • Certificate of service for Student Council

Dillon Burke, Wagner College

  • Silver Certificate for Excellent Service in the School Musicals
  • Gold Certificate for Excellent service in the Admissions office
  • Silver Certificate for Excellent service on Student Council

Kaitlin Farren, Temple University

  • Gold Certificate for Excellent Service on National Honor Society
  • Silver Certificate for Excellent Service in Respect Life Silver certificate
  • Silver Certificate for Academic Excellence in Choir
  • Silver Certificate for Excellent Service in the School Musicals
  • Certificate of Service for Student Council

 

Academic Awards

Alfred Abu, Temple University

  • Gold Certificate for Academic Excellence in Honors ELA

Jack Armstrong, Penn State University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Law and Psychology
  • Silver Certificate for Academic Excellence in Honors Statistics
  • Silver Certificate for Academic Excellence in Honors ELA

William Bevidas, Temple University

  • Gold Certificate for Academic Excellence in Instrumental Music
  • Gold Certificate for Academic Excellence in Honors Statistics
  • Gold Certificate for Academic Excellence in AP Calculus

Janiya Bond, Eastern University

  • Gold Certificate for Academic Excellence in Law and Psychology

Gabriella Cavallaro, Temple University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Art 4
  • Gold Medal for Academic Excellence in Art for all 4 years
  • Silver certificate of service for Academic Affairs
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence

Matthew Cicalese, Penn State University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Law and Psychology
  • Gold Certificate for Academic Excellence in Honors ELA

Robert Dougherty, Penn State University

  • Gold Certificate for Academic Excellence in Honors Digital Literacy
  • Certificate of Excellent service as an Activity Representative
  • Gold Coach’s Award for Golf
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence

Mya Francis, West Chester University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Honors Digital Literacy

Elizabeth Henry, Penn State University

  • Gold Certificate for Academic Excellence in CP Precalculus/ Trigonometry

Jacqualyn Hotz, Jean Madeline School of Cosmotology

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Honors ELA
  • Silver Certificate for Academic Excellence in French 3

Gabrielle Jones, La Salle University

  • Gold Certificate for Academic Excellence in Law/Psychology

Gursimrat Kaur, Delaware County Community College

  • Gold Certificate for Academic Excellence Law and Psychology
  • Silver Certificate for Academic Excellence in Technology
  • Silver Medal for Academic Excellence in Technology all 4 years

Cesar Kuziw, Delaware County Community College

  • Gold Certificate of Academic Excellence in English ELA

Fiona Lewis, Temple University

  • National Technical Honor Society Award and Jon J. Poteat Scholarship

Jason Morgan, Delaware County Community College

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Law and Psychology
  • Silver Certificate for Academic Excellence in English ELA

Liberty Morrissey, Immaculata University

  • Silver Certificate of Academic Excellence in English ELA

Austin Nester, Widener University

  • Silver Certificate of Academic Excellence in Law and Psychology

Lillian Newman, Neumann University

  • Silver Certificate for Excellent Service in the in Anti-Bullying Club
  • Silver Certificate of Academic Excellence in CP Precalculus/ Trigonometry

Deanna Osmon, Marywood University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Art 4

Anthony Puleio, Temple University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Comparative Government & Economics

Isabella Reynolds, Penn State University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Law and Psychology

Matthew Shepherd, Cumberland County College

  • Gold Certificate for Academic Excellence in ELA

Paul Tecco, Penn State University

  • Gold Certificate for Academic Excellence in Law and Psychology
  • Silver Certificate for Excellent Service in the Student Affairs Office

Gina Van Osten, Cabrini University

  • Gold Certificate for Academic Excellence in ELA

Stephen Ropski, Marymount Manhatten College

  • Gold Certificate for Excellent Service on the Anti-Bullying Club
  • Gold Certificate for Excellent Service in the School Musicals
  • Gold Certificate for Academic Excellence in Liturgical Music
  • Gold Certificate for Academic Excellence in ELA 4
  • Certificate of service for Student Council
  • Gold Certificate for Academic Excellence in Art 4

Devon Gannon, Penn Sate University

  • Distinguished Student Award for Academic Excellence

Lavy Dinh,University of the Sciences

  • Distinguished Student Award for Academic Excellence

JiYoung Park, Drexel University

  • Certificate for Excellence service on Student Council
  • Gold Certificate for Academic Excellence in realCollege Program
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence

Sophia Pringle, Saint Joseph's University

  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Top 10 Rank

Mary Sullivan, Drexel University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in AP Calculus
  • Gold Medal for Academic Excellence in Math all 4 years
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Top 10 Rank

Catherine Vincent, George Mason Universiity

  • Gold Certificate for Excellent Service in the International Club
  • Gold Certificate for Academic Excellence in French 3
  • Certificate of service for Student Council
  • National Honor Society Treasurer
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence

Arvin Sequiera, University of Pittsburgh

  • Gold Certificate for Excellent Service on the Hi-Q Team
  • Silver Certificate for Excellent Service on the Mock Trial Team
  • Silver Medal for Science all 4 years
  • Silver Certificate for Excellent Service in Mathletes
  • Gold Coach’s Award for Swimming
  • Certificate of service for Student Council
  • National Honor Society President
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Top 10 Rank

Courtney Thornton, Temple University

  • Silver Coach’s Award for Girls’ Tennis
  • Gold Medal for Social Studies all 4 years
  • Certificate of service for Student Council
  • Gold certificate of service for Academic Affairs
  • Gold Certificate for Academic Excellence in AP Comparative Government
  • The Norwood Historical Society Award
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Top 10 Rank

Kelli Curran, West Chester University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in AP Comparative Government
  • Silver Coach’s Award for Girls’ Soccer
  • Gold Certificate for Excellent service in the Main Office
  • Silver Certificate for Academic Excellence in the realCollege program
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Top 10 Rank

Jake Saunders, Villanova University

  • Silver Certificate for Academic Excellence in Liturgical Music
  • The National Academy of Future Scientists and Technologists Award
  • Silver Certificate for Academic Excellence in Instrumental Music
  • Vice President of the National Honor Society
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Top 5 Rank
  • Gibson Scholarship Recipient
  • Jake will attend Villanova University

Lauren Faulkner, Virginia Wesleyan University

  • Gold Certificate for Excellent Service in Fri-Pan Newspaper
  • Gold Certificate for Academic Excellence in Choir
  • Gold Certificate for Excellent Service in Live with B&P
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Top 5 Rank

Madeline Hill, Temple University

  • Gold Certificate for Excellent Service on Dance Team
  • Gold Certificate for Excellent Service in the School Musicals
  • Silver Medal for Theology all 4 years
  • Silver Certificate for Excellent Service in the National Honor Society
  • Certificate of service for Student Council
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Top 5 Rank

Diane Kim, Villanova University

  • Certificate of service for Student Council
  • Silver medal for English all 4 years
  • Silver Medal for Social Studies all 4 years
  • Silver Medal for Math all 4 years
  • American Chemical Society Award     
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Salutatorian
  • 2nd Highest Rank

Cassandra Howard, Temple University

  • Gold Certificate for Excellent Service in Care Cures
  • Gold Medal for Science all 4 years
  • Gold Medal for Theology all 4 years
  • Gold Certificate for Academic Excellence in AP Literature and Composition
  • Certificate of service for Student Council
  • UD/Lansdowne Rotary Student of the Year
  • American Association of Physics Award
  • Distinguished Student Award for Academic Excellence
  • Valedictorian
  • Principal’s Award for Highest rank
  • Gibson Scholarship Recipient

Perfect Attendance: 

The following are recognized for their perfect attendance.  

1 Year

  • Alfred Abu
  • Skylar Lynch
  • Dominique Caldwell
  • Sean Milligan
  • Theresa JeanLouis
  • Courtney Thornton
  • Jocelyn Larkin

4 Years

  • Danelle Blair            

Perfect Discipline: 

The following are recognized for their perfect discipline for Four years.

  • Briana Bernhard-Kyle   
  • Victoria Engler
  • Erin Grogan      
  • Mikaela Nestel       
  • Courtney Thornton
  • Anna Beynon   
  • Kaitlin Farren       
  • Elizabeth Henry      
  • Lillian Newman        
  • Dylan Williams
  • Hannah Bierling   
  • Lauren Faulkner    
  • Madeline Hill
  • Allyson Pickett
  • Dillon Burke  
  • Mya Francis          
  • Theresa JeanLouis
  • Crisolin Prakask
  • Dominique Caldwell    
  •  Devon Gannon
  • Jocelyn Larkin
  • Sophia Pringle
  • Gabriella Cavallaro  
  • Madeline Gannon    
  • Fiona Lewis
  • Jenna Racek
  • Lavy Dinh  
  • Derrick Garrison     
  • Skylar Lynch
  • Andrew Rickards
  • Robert Dougherty  
  • Jiarui Geng         
  • Ariana McGeary-Davis  
  • John Saunders
  • Mackenzie Dyer    
  • Ryan Gomez         
  • Austin Nester
  • Arvin Sequeira